gallery/2
gallery/3
gallery/4
gallery/5
gallery/6
gallery/1

Vetrať krátko a intenzívne...

Pri vetraní je lepšie vypnúť kúrenie a dokorán otvoriť okná. Vzduch sa tak rýchlo vymení a steny zostanú teplé. Vetranie cez pootvorené okno a súčasné kúrenie predstavuje obrovské plytvanie.

Regulujte kúrenie...

Zníženie izbovej teploty o jeden stupeň Celzia ušetrí až 6% energie! Pre zdravú izbovú klímu stačí v obývacích izbách 18-20°C, v kuchyni 16-18°C, v detskej izbe 20°C a na chodbách 15°C. 

Viete, že malá klimatizačná jednotka pre jednu miestnosť má spotrebu až 1.000 wattov? Je to šesť krát viac, ako veľký stojanový ventilátor!

Používajte úsporné žiarovky alebo LED svetelné zdroje ...

Vydržia niekoľkonásobne dlhšie, ušetria asi 80% elektriny. Pretože niektoré úsporné žiarovky obsahujú rizikové látky, nepatria do bežného odpadu. V súčasnosti sa čoraz viac presadzujú aj LED žiarovky, ktoré sú ekologické s dobrými parametrami svetla, životnosťou a začínajú byť aj cenovo prístupnejšie. Ich životnosť dosahuje viac ako 40 000 hodín, zatiaľ čo spotreba je radovo v jednotkách wattov, v závislosti na počte použitých LED diód.

(1W - 10W). Dnes je prakticky možné už nahradiť takmer každý typ starej vláknovej technológie.

Vymeňte okná ... 

Staré okná vymeňte za nové. Okná s dvojitými sklami znižujú stratu tepla o 20%, čo znamená, že ich splatíte v priemere za 6 rokov. Ak ich nemôžete vymeniť, utesnite ich. S relatívne malými nákladmi ušetríte 6 – 10% vykurovacích nákladov. Keď sa zotmie zatiahnite rolety alebo závesy (nemajú zakrývať radiátor).

Krátka sprcha namiesto kúpeľa...

Príprava teplej vody pohlcuje najviac energie v domácnostiach. Preto je lepšie krátko sa osprchovať ako naplniť celú vaňu množstvom vody. Používajte úsporné hlavice, znižujú spotrebu vody o polovicu. Pri šampónovaní či mydlení sprchu vypnite.

Kúpte si rozdvojku s vypínačom...

Pohotovostný režim pre wifi systém, televízor či videorekordér spotrebuje ročne množstvo elektriny. Odborníci napríklad vypočítali, že až dva jadrové reaktory sú v Nemecku v prevádzke len preto, aby pokryli túto zbytočnú spotrebu. Ak zapojíte viaceré zariadenia do rozdvojky s vypínačom, pomôžete sebe aj životnému prostrediu. 
Nabíjačka, na ktorú nie je pripojený mobil či fotoaparát zvyčajne ďalej spotrebúva elektrinu a mení ju na teplo (môžete si to vyskúšať). Ak ju teda nechávate v zásuvke ak keď svoje zariadenia nenabíjate, míňate tím až 10 krát viac energie ako je treba pri nabíjaní...